Przejdź do treści

Co to jest movement?

Co to jest Movement?

Movement practice – czyli praktyka ruchu, pojęcie tak szerokie, jak i jego rozumienie. Nie istnieje jeden autor tej praktyki, natomiast za twórcę pojęcia movement culture (kultura ruchu) uważa się Ido Portala. Movement to nurt, w którym zawiera się wiele ruchowych praktyk, dlatego ciężko go jednoznacznie sklasyfikować. Zrozumienie na czym polega ta praktyka i co w sobie zawiera wymaga otwartości i chęci wyjścia poza sztywne ramy branży fitness.

Istnieje kilka koncepcji w nurcie movement, tj. Ido Portal Method, Fighting Monkey Practice, czy MovNat, ruch naturalny. Niektórzy często błędnie klasyfikują movement jako Animal Flow – czyli system ćwiczeń, oparty o ćwiczenia z własną masą ciała, naśladujące sposoby poruszania się zwierząt.

Często, gdy ktoś próbuje sklasyfikować movement, możemy usłyszeć, że zawiera on w sobie elementy praktyki Tai Chi, Qi Gong, yogi, capoeiry, tańca, akrobatyki, itp. Jest w tym trochę prawdy, ale z czasem zatapiania się w tej praktyce można dostrzec odwrotną zależność – to każda z tych praktyk czerpie z movementu. Movement practice jest czymś większym niż jeden nurt, czy filozofia, to globalne spojrzenie na siebie jako jednostkę zdolną do wykonywania każdego rodzaju ruchu, w dowolnych warunkach, bez ograniczeń. To wolność w wyrażaniu siebie oraz głębokie czucie i zrozumienie swojego ciała oraz uważność.

Wszystko można nazwać ruchem, w praktyce ruchowej największe znaczenie ma jakość uwagi stojącej za ruchami, a nie same ruchy. W sposób nieunikniony wysokiej jakości uwaga wytwarza wysokiej jakości wrażenia ruchowe. Movement practice – to badanie, zgłębianie, odkrywanie i wnoszenie tej świadomości do swojego ruchu.

Czy movement jest lepszy niż Twój trening?

Cokolwiek robisz, masz ku temu swoje powody. Niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną uprawiasz, warto zadać sobie kilka pytań, które mogą wnieść więcej świadomości w to co robisz. Nie spiesz się i daj sobie chwilę na odpowiedzi, najlepiej wyciągnij teraz czystą kartkę i odpowiedz na te pytania pisemnie.

  • Dlaczego wybrał_m dla siebie ten rodzaj ruchu?
  • Czy mój ruch sprawia mi przyjemność?
  • Czy na co dzień czuję się dobrze w swoim ciele?
  • Jak chcę się czuć ruszając się?
  • Czy ruch, który praktykuję sprawia, że czuję się w taki sposób?

Teraz przeczytaj swoje odpowiedzi i zastanów się nad nimi. Jeśli zrobisz coś tylko po to, aby schudnąć, podnieść więcej kilogramów, czy wykonać jeszcze jedno powtórzenie określonego ćwiczenia – połączenie z tą czynnością nie będzie na tyle silne, aby zapewnić Ci długotrwały, znaczący związek lub osobistą przemianę. Miłość sprawia, że ​​relacje są trwałe, więc jeśli nie kochasz (lub nawet nie lubisz) swojej praktyki ruchowej, prawdopodobnie porzucisz ją w dającej się przewidzieć przyszłości.

Budując praktykę ruchu na całe życie należy kierować się tym, co czujemy, kiedy ją wykonujemy. Czy długoterminowo poprawi ona jakość Twojego życia i samopoczucie? Czy uczyni Cię sprawnym i wolnym człowiekiem?

warto myśleć o swoim ciele jako o ogrodzie a nie o farbyce

Odłóżmy na chwilę na bok wszystkie przekonania na temat aktywności fizycznej, jakie kładzie nam do głów branża fitness. Czego chce Twoje ciało? Nikt i nic poza nim nie jest w stanie Ci powiedzieć co jest dla Ciebie dobre lub złe. Dlatego też nie znajdziesz tu jednoznacznej odpowiedzi na to, czy movement jest lepszy od Twojego treningu. Wszystko pełni w naszym życiu jakąś rolę, dlatego nic nie jest ani lepsze, ani gorsze. Jednak czytasz ten post, również z jakiegoś powodu. Może dalej szukasz? A nie ma lepszej formy odnajdywania siebie niż doświadczanie.

Chcesz doświadczyć czym jest ta praktyka?

3 komentarze do “Co to jest movement?”

  1. Fajnie napisane, okazuje się, że każdy ma swój ulubiony rodzaj ruchu i ma do tego swoje powody, każdy jest inny i to jest piękne. Polecam zajęcia w Holy movement studio, ja lubię poranne mobility 🙂

    1. Dokładnie, najważniejsze w tym wszystkim, by słuchać potrzeb własnego ciała, a nie tego, co dyktują obecne trendy branży fitness.
      Dzięki za komentarz i do zobaczenia na zajęciach!

  2. Pingback: Co to jest trening mobility? - Holy Movement Studio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *